Wzorce korzystania z Internetu przez dzieci

 

Poniżej przedstawiamy część wyników badań dr Lucyny Kirwil przeprowadzonych w październiku 2002 na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka pt. Wzorce korzystania z Internetu przez dzieci w wieku 13-15 lat

Badania zostały przeprowadzone na próbie 589 gimnazjalistów z 5 szkół na terenie Warszawy i Łodzi.

 

 

Czas Spędzany w Internecie

Większość (68%) badanej młodzieży ma kontakt z Internetem do 3 godzin dziennie, ale aż 6% poświęca na ten kontakt 10-14 godzin dziennie. Nie korzysta z Internetu tylko 4,8% badanych dzieci.
 
  Przeglądanie Stron WWW
Niespodziewany kontakt z erotyką w Internecie (niespodziewane otwarcie się strony z treściami erotycznymi) deklaruje 64,2% badanych dzieci
 
Okazją do kontaktu z treściami erotycznymi jest korzystanie z Internetu w celu zdobycia informacji szkolnych, wiadomości, informacji o muzyce (dziewczęta) czy ściąganie plików lub gier (chłopcy).
  
  Poczta Elektroniczna
44% badanych, którzy otrzymali zaskakujące listy e-mailowe, wskazywało treści erotyczne, w tym listy od pedofili, propozycje współżycia, oferty prostytutek, pracy w nocnych klubach. Takie doświadczenia częściej  miały dziewczęta (52% zaskakujących listów) niż chłopcy (36% zaskakujących listów).
 
  Czaty
Dominującym wzorcem korzystania z Internetu przez młodzież w wieku 13-15 lat jest „czatowanie” (55% badanych), czyli korzystanie dla porozumiewania się z innymi. Stosunkowo duży jest odsetek nieznajomych dyskutantów (16%). Młodzież prowadzi dyskusje w Internecie głównie z rówieśnikami (chłopcy) albo ze starszymi kolegami (dziewczęta).
 

Podsumowanie

 

Korzystanie z Internetu przez młodzież  w każdej formie: dyskusji w czateriach, używania wyszukiwarki, otwierania stron www czy z odbierania poczty e-mailowej, stwarza ryzyko przypadkowego kontaktu z treściami erotycznymi. Jednak najrzadszym powodem otwierania się stron erotycznych jest zapotrzebowanie na te strony przez same dzieci. Najczęstszą przyczyną kontaktu dzieci z treściami erotycznymi jest przypadek.... a raczej celowe działanie producentów treści erotycznych, którzy bez skrupułów dążą do zwiększenia oglądalności swoich witryn.