Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

 

Na stronie tej znajdziesz odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące działania programu Opiekun Ucznia.

 

Legenda:
pytania odnoszące się do wersji jednostanowiskowej programu Opiekun Ucznia
pytania odnoszące się do wersji sieciowej OpiekunNET

  


1. Czy program Opiekun będzie funkcjonował (i blokował niepożądane treści) podczas przeglądania stron zagranicznych (konkretnie francuskojęzycznych)?

 

Tak. Program posiada w bazie strony z całego świata, poza tym aktywnie rozpoznaje treści stron w kilku językach. Jeśli nawet użytkownik natrafi na stronę w nieznanym języku, to najczęściej są tam znaczniki angielskie (używane przez wyszukiwarki), które pozwolą rozpoznać tematykę strony.
 

2. Jeżeli na PC jest kilka kont (win xp) to czy do każdego z nich wgrywa się Opiekuna? Czy jedna instalacja dla jednego komputera wystarczy?

 

Opiekuna instalujemy tylko raz - na koncie administratora. Ważne jest, aby dzieciom udostępnić konta bez praw administratora - wtedy nie będą miały możliwości uszkodzenia programu.
 


3. Czy Opiekun blokuje on dostęp do stron z dialerami?

 

W pewnym sensie. Większość dialerów znajduje się na stronach pornograficznych, które są blokowane przez Opiekuna. Ponadto, w programie można zablokować pobieranie plików wykonywalnych (exe), co znacząco poprawia bezpieczeństwo w aspekcie dialerów.
 

4. Mam pytanie w sprawie instalacji i obsługi programu w wersji wielostanowiskowej. Czy wpisywanie danych niedozwolonych stron odbywa się z jednej konsoli czy każdy komputer oddzielnie?

 

Całość sterowania funkcjami filtrującymi - zarówno wprowadzanie nowych stron, jak i przeglądanie logów - odbywa się z jednego miejsca: konsoli administratora zainstalowanej na komputerze nauczycielskim.
 


5. Czy Opiekuna mam instalować również na serwerze czy tylko na końcówkach uczniowskich?

 

Jeśli używa Pan wersji jednostanowiskowej to tylko na końcówkach uczniowskich. Jeśli sieciowej (OpiekunNET) to na serwerze można zainstalować konsole administracyjną a na końcówkach uczniowskich instalujemy agentów. Więcej w opisie programu OpiekunNET
 

6. Zapomniałam hasła - co mam zrobić?

 

Proszę skorzystać z funkcji "zapomniałem/łam hasła", która jest dostępna po kliknięciu przycisku o tej samej nazwie w oknie logowania do programu.
 

7. Po uruchomieniu komputera uczniowskiego nie ma w podajniku nie ma ikonki programu - czy program nie działa?

 

Program działa ale nie wyświetlił ikonki. Zostanie ona wyświetlona w chwili gdy spróbuje Pan skorzystać z Internetu.
 

8. Nie mogę zarejestrować programu - przy próbie rejestracji program wyświetla komunikat, że nie może połączyć się z serwerem.

 

Opiekun w czasie rejestracji wymaga sprawnego połączenia z Internetem. Jeśli komputer, na którym program jest instalowany, nie ma poprawnie skonfigurowanego i działającego połączenia z Internetem, instalacja programu będzie niemożliwa. Program może być instalowany tylko przez użytkownika posiadającego uprawnienia administratora na danym komputerze.

 


9. Czy w programie istnieje możliwość wyłączenia opcji aktywnej kontroli treści i pracy wyłącznie na bazie zdefiniowanych stron.

 

Nie można wyłączyć tylko aktywnej kontroli wg słów kluczowych. Można natomiast wyłączyć całe filtrowanie (tzn. słowa kluczowe + baza danych). Wtedy program będzie blokował tylko te strony, które są wpisane do czarnej listy użytkownika.